Hírek
« vissza « előző hír | következő hír »
Arany János-életműdíjjal tüntették ki dr. Tigyi Gábort
2025. május 13, kedd
Arany János-életműdíjjal ismerték el dr. Tigyi Gábor biokémikus, farmakológus, a Kaliforniai Egyetem professzorának, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjának, a pécsi orvosképző alumnusának munkáját, melyet május 8-án, az MTA dísztermében vehetett át.
Az Amerikai Magyar Akadémikusok Társasága (AMAT) és a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjai által, az Akadémia 200 éves fennállásának tiszteletére szervezett bicentenáriumi tudományos konferencián hét külhoni magyar tudós munkáját ismerték el Arany János-díjakkal és -érmekkel.
Amint az az MTA honlapján olvasható, az Akadémia az Arany János-díjjal olyan külhoni magyar tudósokat, kutatókat ismer el, akik jelentős munkásságot mutattak fel életük során (Életműdíj), kiemelkedő tudományos eredményt értek el (Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény díj) vagy fiatal kutatóként nyújtottak jelentős teljesítményt (Fiatal Kutatói Díj).
2025-ben az Arany János-életműdíjat dr. Tigyi Gábor biokémikus, farmakológus, a Kaliforniai Egyetem professzora, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja kapta nemzetközileg kiemelkedő tudományos és innovációs munkája, valamint a hazai kutatás aktív támogatásában szerzett érdemei elismeréseként.
Életrajza szerint dr. Tigyi Gábor orvosi diplomáját summa cum laude minősítéssel a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szerezte, színjeles szigorlati eredményeiért elnyerte a Felsőoktatási Érdemérmet. Posztdoktori képzését az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kezdte el, majd az Uppsalai Egyetem Biokémiai Intézetében, a göttingeni Max Planck Biofizikai Kémiai Intézetben, a bostoni Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) és a Kaliforniai Egyetem, Irvine-on folytatta. 1992 óta a Tennesseei Egyetem Egészségtudományi Központ Élettani Intézetének professzora, 2006–2016 között tanszékvezetője. 2006 óta a Harriett Van Vleet Alapítvány onkológiai professzori címének birtokosa. 2012–2023 között tudományos rektorhelyettesként is dolgozott.
2000-ben a Hokkaido Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara, a Tokiói Egyetem Farmakológiai Intézete, valamint az Ochanomizu Egyetem vendégprofesszora volt. 2016 óta a Tajvani Nemzeti Egyetem Distinguished Chair Professor címének birtokosa. 2006 óta szoros munkakapcsolatot tart fenn a Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Intézetével, ahol jelenleg is kutatóprofesszori megbízatása van.
Kutatási tevékenysége a lizofoszfolipid mediátorok felfedezésével indult, majd gyógyszerfejlesztési irányt vett. Munkásságának kiemelkedő eredményei közé sorolják a sugárvédő vegyületek fejlesztését, a tumorimmunitást serkentő immunmodulátorok kutatását. Legutóbbi eredményei közé tartozik a fogőssejtek aktiválásával elérhető fogregenerációs módszer, amely a fogszuvasodás kezelését helyezi új alapokra.
2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, számos jelentős tudományos és innovációs díj kitüntetettje. Az Eicosanoid Research Foundation és az International Conference on Bioscience of Lipids vezetőségi tagja. A Progress in Lipid Research vezető szaklap szerkesztője. Szoros kapcsolatot tart fenn hazai egyetemekkel és kutatóhelyekkel. Egyike az Amerikai Magyar Akadémikusok Társasága alapító tagjainak. Létrehozta ennek magyarországi testvérszervezetét, az Amerikai Magyar Akadémikusok Alapítványát, amelynek kurátora.
Több tudományos díjban részesült, többek között az Established Investigator of the American Heart Association, a Van Vleet Alapítvány professzori címének birtokosa, valamint a B. Otto & Kathleen Wheeley Prize, az Outstanding Research Advisor Award, a Tokushima Egyetem Nagayoshi Nagai Prize, az Arany János-érem, az Erdélyi Múzeum-Egyesület Mikó Imre-díja és a Gábor Dénes-díj kitüntetettje.