Menu

Hírek

« vissza « előző hír | következő hír »

Funkcionális neurológiai kórkép -ingyenes neurológiai vizsgálat a kar munkatársainak és hallgatóinak

2025. április 30, szerda

A pécsi orvoskar számára kiemelten fontos a kari polgárok közérzetének javítása, a kari közösségek jólléte. Hosszú távú stratégiai tervének, a PotePillarsnek egyik fontos pillére az orvoskar hallgatóinak, dolgozóinak, oktatóinak fizikális és mentális jóllétére fókuszáló, a kar szervezeti immunrendszerének erősítésére törekvő Well-Being koncepció. Ennek jegyében, a Foglalkozás-orvostani Intézet közreműködésével született a PTE ÁOK munkatársai és hallgatói számára a hosszas előkészítés során kidolgozott, átfogó, részletes egészségügyi szűrési program, amire 2025. május 5-től önkéntes jelentkezési alapon várják a kar minden kollégáját és hallgatóját. 

A funkcionális neurológiai kórkép esetén, noha az érintett idegrendszeri eredetre utaló tüneteket tapasztal, ezek hátterében nincs kimutatható elváltozás. A krónikus szédülés, a szubjektív feledékenység is részei a kórképnek, illetve a krónikus fájdalmak döntő része is ide sorolható, vagy legalábbis jelentős átfedés van közöttük, de kialakulhat többek között remegés, járászavar vagy akár görcsrohamszerű kép is. A betegek körében magasabb a fejfájás/migrén előfordulása, ami gyakran alulkezelt és aluldiagnosztizált.

Ha az alábbi tünetek jelentkeznek, és a hagyományos neurológiai vizsgálatok nem mutatnak ki szervi elváltozást, akkor felmerülhet a funkcionális neurológiai kórkép lehetősége:

·        a tünetek intenzitása változik, időnként megszűnnek, majd visszatérnek,

·        járászavarok, amik bizonytalanok, de a beteg váratlan helyzetekben normálisan tud lépni,

·        látási, érzékelési zavarok, amik orvosilag nem magyarázhatóak,

·        bizonytalan szédüléssel járó rosszullétek,

·        krónikus fájdalmak,

·        vándorló zsibbadásos tünetek,

·        beszédzavarok, amik stresszhelyzetekben fokozódnak,

·        a tünetek pszichés stressz után jelentkeznek vagy felerősödnek.

Korábban ezt a betegséget konverziós zavarnak nevezték, mert a tüneteket pszichés stressznek vagy érzelmi konfliktusnak tulajdonították, ami "átalakul" (konvertálódik) testi tünetekké. Ma már úgy tekintik, hogy ez egy komplex neurológiai és pszichológiai tényezők által befolyásolt állapot, vagyis olyan rendellenességről van szó, melynek hátterében az agyi hálózatok működésének megváltozásai/rendellenes működései mutathatók ki, és nem jár labor- vagy képalkotó technikákkal kimutatható elváltozásokkal.

A kórképet neurológus diagnosztizálja, a betegek döntő többsége hozzá kerül nehezen megfogható tünetei miatt. Fontos, hogy a szerteágazó panaszokkal érkező betegnek megfelelő jártasságú szakember magyarázza el, hogy organikus eltérés nem mutatható ki nála, panaszai mégis valósak.

A vizsgálat helyszíne:

PTE KK Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ (7623 Pécs, Rákóczi út 2., „C” épület)

  • A vizsgálatra 2025. május 5-től folyamatosan lehet jelentkezni a 72/502-481-es telefonszámon vagy a 33484-es melléken, illetve a https://outlook.office365.com/book/Neurolgia1@o365.pte.hu/ felületen.
  • A rendelés beutalóköteles, amit a PTE háziorvosi rendszerébe bejelentkezett hallgatók és dolgozók számára állítanak ki a vizsgálat napjára. Jelentkezés előzetesen a haziorvos@pte.hu e-mail címen lehetséges. Egyéb vonatkozásban kérik, hogy a háziorvos állítson ki beutalót a 024320916 ANTSZ- kódra.
  • A rendelés hétfőnként reggel 8 és 12 óra, péntekenként reggel 8 és 14 óra között vehető igénybe.
  • Felmerülő kérdések esetén az FMK munkatársai állnak rendelkezésre a 72/502-481-es telefonszámon vagy a 33484-es melléken.

A vizsgálati napokra a szabad időpontok függvényében lehet jelentkezni, a vizsgálat hozzávetőlegesen 30 percet vesz igénybe.