Menu

Hírek

« vissza « előző hír | következő hír »

Szuperrezolúciós konferencia és tájfutás az autizmus jegyében

2025. április 25, péntek

Komoly nemzetközi érdeklődés mellett zajlott le a Negyedik Szuperrezolúciós és Fluoreszcens Mikroszkópos Szimpózium és Ábrahám István Emlékülés, melynek a PTE Általános Orvostudományi Kara adott otthont április 11-12-én. A konferencia egyik kiemelt témája az autizmuskutatás volt, melynek apropóján különleges, autizmussal és más akadályoztatással élők számára megalkotott tájfutó eseményt is szerveztek a pécsi orvosin.

A rangos, 2022-ben életre hívott esemény olyan hazai és nemzetközi szakemberek fóruma, akik a szuperfelbontású mikroszkópiát és más fejlett, fluoreszcens mikroszkópos módszert alkalmaznak, vagy ezek iránt érdeklődnek, különösen az élettudományok területén. Az idei szimpózium is kiváló lehetőséget biztosított a legújabb műszaki innovációk és tudományos eredmények bemutatására, emellett hatékony platformja volt a kapcsolatépítésnek is, a jó gyakorlatok átadásának.

A program része volt idén is az Ábrahám István emlékülés: a magyar és külföldi kutatók tudományos előadásokkal tisztelegtek dr. Ábrahám István professzor, a PTE ÁOK Élettani Intézet egykori vezetője, a pécsi Nano-Bio-Imaging Core Facility alapítójának, a Magyar Idegtudományi Társaság egykori elnökének emléke előtt.

"Az idei kétnapos rendezvényt is kiemelkedő érdeklődés övezte: 125-en regisztráltak rá. A konferencián számos előadást és posztert tekinthettek meg a résztvevők" – tudtuk meg a szervezőktől.

A konferencia keretében ismét megrendezték a mikroszkópos felvételek versenyét. Az első helyen Faludi Péter (PTE ÁOK Élettani Intézet), a második helyen Halász Henriett (PTE ÁOK Biofizika Intézet), a harmadik helyen pedig Kijós Olivér (PTE ÁOK Élettani Intézet) végzett, a közönségdíjat pedig Péntek Loretta (PTE SZKK) vehette át.

Rendhagyó tájfutás kapcsolódott az idei nemzetközi szimpóziumhoz

A kétnapos nemzetközi konferencia egyik kiemelt témája az autizmuskutatás volt, ehhez kapcsolódóan pedig egy rendhagyó programmal is készültek a szervezők a Tájfutásért-Pécs Alapítvánnyal együttműködve: egy olyan, "Flex-O" - névre keresztelt tájfutóeseménnyel, amelyet kifejezetten autizmussal és más akadályoztatással élők számára fejlesztettek ki.

"A pécsi orvosi parkjában lezajlott esemény célja a tájékozódási futás inkluzív formájának a bemutatása volt a konferencia résztvevői, a különböző akadályozottsággal élő embertársaink és a velük foglalkozó szakemberek, szülők számára. A Tájfutásért-Pécs Alapítvány fiataljai a kari vezetés támogatásával új térképet készítettek a campusról. Négy különböző (1,1 és 3,6 km közötti) hosszúságú és nehézségű pályából választhatták ki az indulók a számukra leginkább megfelelőt" - tudtuk meg Vonyó Réka főszervezőtől.

"A programra bárki nevezhetett. Nagy örömmel köszöntöttük az Éltes Mátyás EGYMI, a Szent Mór Iskolaközpont és a PTE Babits diákjai és tanárai mellett a Gubanc Sportegyesület tagjait és kísérőiket, a PVSK, a POE és Mecsekre Fel tájfutóit is az egyéni indulók és a konferencián kedvet kapó résztvevők mellett. Saját pályán együtt sportolhattak a gimnazisták és a szépkorúak, a válogatott versenyzők és azok, akik először, akár csapatban vagy kísérők segítségével próbálták megkeresni a térképen bejelölt ellenőrző pontokat. A népes szurkolótábor lelkes tapsa mellett célba érő 138 versenyző egészséges frissítőket kapott egyedi tervezésű újrahasznosítható fesztiválpohárban és mindannyian lelkesen mesélték a pályán szerzett élményeiket" - mondta.

Hozzátette, a visszajelzések alapján az indulók fantasztikusan érezték magukat, élvezték a térképes tájékozódás gyakorlását, mindenki egyéni tempójában haladva, volt, aki a célban szíve szerint rögtön újrakezdte volna a kört.

A Negyedik Szuperrezolúciós és Fluoreszcens Mikroszkópos Szimpózium és Ábrahám István Emlékülés, valamint a Flex-O tájfutásról Verébi Dávid készített fotókat: