Menu

Hírek

« vissza « előző hír | következő hír »

79 tagozat, közel 600 előadás - elstartolt az OTDK 37. Orvos- és Egészségtudományi Szekciója

2025. április 23, szerda

Sajtótájékoztatóval egybekötött megnyitó ünnepséggel kezdetét vette szerdán az idén fennállásának 70. évfordulóját ünneplő Országos Tudományos Diákköri Konferencia 37. (OTDK) Orvos- és Egészségtudományi szekciója, mely április 22-25. között zajlik a PTE Általános Orvostudományi Karán és Egészségtudományi Karán.

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia a hazai felsőoktatás legnagyobb tudományos rendezvénysorozata, a magyar egyetemisták legnagyobb tudományos seregszemléje, ahol a legkiválóbbak mutathatják be tudományos kutatásaikat, művészeti alkotásaikat. Ennek keretében immáron 37. alkalommal rendezik meg az orvos- és egészségtudományi szekciót, melynek 2017 után ismét a Pécsi Tudományegyetem ad otthont. A szekció 79 tagozatában mintegy 1200 hallgató méri össze tudását szerdán és csütörtökön, a záróünnepségre pénteken kerül sor.

- Az első, hét évtizeddel ezelőtti OTDK-t mindössze néhány száz fő részvétele mellett rendezték meg, a mostanira viszont már 5700-nál több nevezés érkezett 16 szekcióban, mely az előző, két évvel ezelőtti megmérettetéshez képest 20 százalékos növekedés - mondta el a pécsi orvoskaron tartott sajtótájékoztatón dr. Weiszburg Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának egyetemi tanára, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) elnöke. Kiemelte, az elmúlt fél évszázadban mintegy 80 ezer OTDK dolgozat készült, azoknak írói, az a 80-90 ezer értelmiségi pedig alapjaiban szövi át a magyar szellemi életet, gazdaságot, akadémiai szférát, hatást gyakorolva az ország működésére. 

Az OTDT elnöke rámutatott, az orvos- és egészségtudományi szekció az egyik legnagyobb szekció az OTDK-n. Akik részt vesznek a megmérettetésen, egy olyan lehetőséget kapnak, mely során nagyközönség előtt vitathatják meg tudományos eredményeiket, nincs különbség orvostanhallgató, rezidens vagy akadémikus között, emellett kapcsolatépítésre is kiváló a rendezvény.

- A 2025-ös OTDK Orvos- és Egészségügyi szekciója bővebb, mint korábban: olyan területekről is érkeztek pályamunkák, ahonnan korábban nem, ennek keretében például egy betegjogi előadás is elhangzik, de műszaki, közigazgatási területről is jönnek előadók - vette át a szót dr. Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának egyetemi tanára, dékánja, az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnöke, a szakmai bizottság elnöke. Szólt továbbá a Magyar Innovációs Szövetséggel (MISZ), a Neumann János Számítógéptudományi Társasággal (NJSZT) és a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel (NIÜ) közösen meghirdetett innovációs programról, az I. innOtdk-ról. A legjobb 30 pályázat benyújtója mentorprogramban vehet részt, ahol szakértők segítik ötletük fejlesztését, a legjobbak pedig bemutathatják projektjeiket egy innovatív kiállításon és versenyen.

A sajtótájékoztató zárásaként dr. Pintér Erika, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetének intézetigazgató egyetemi tanára, az Orvos- és Egészségtudományi Szekció ügyvezető elnöke a szekció programjaiba adott betekintést. Elmondta, a szekcióban közel 600 előadás fog elhangozni, 79 tagozatban, az alapkutatásoktól a klinikai vizsgálatokon át a közegészségügyi, gyógyszerésztudományi és ápolástudományi témákig. Kiemelte, nem csak magyar nyelvő előadásokat hallhatnak majd az ötfős bíráló bizottságok: mintegy 100, angol és német programos hallgató is jelentkezett pályamunkájával az idei tanulmányi versenyre. 

A programsor a 9 órás ünnepélyes megnyitóval folytatódott, ahol a köszöntők mellett két kiváló fiatal kutató is szólt a dr. Romhányi György aula közönségéhez, valamint azokhoz, akik streamen követték az eseményt. Először Schlégl Ádám a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ ortopéd sebésze, a HUNOR - Magyar Űrhajós Program kutatási szakértője, korábbi űrhajósjelölt tartott előadást „A magyar élettudomány visszatér az űrbe” címmel, majd Fülöp Barbara, az idei OTDK Roska Tamás-díj kitüntetettje mutatta be kutatási eredményeit. 

A megnyitó után kezdetét vették a tagozati versenyek, amelyek csütörtök estig zajlanak, az eredményhirdetésre pénteken kerül sor.

Fotók:

Univpecs.com/Csortos Szabolcs