Hírek
« vissza « előző hír | következő hír »
"Nagy hangsúlyt helyezünk a robotsebészet oktatására" – interjú dr. Papp Andrással
2024. december 16, hétfő
A robotsebészet Magyarországon az elmúlt évek során komoly fejlődésen ment keresztül, egyre több kórházban vezetik be a legmodernebb technológiákat. Az innovatív eljárás során a sebészek precíziós eszközökkel végeznek műtéteket, minimalizálva ezzel a szövetek károsodását és csökkentve a felépülési időt. A pécsi egyetemen is többféle műtétet végeznek robottal, és a robotsebészet oktatására is nagy hangsúlyt helyeznek. Dr. Papp András, a PTE Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának egyetemi docense, a robotsebészeti munkacsoport vezetője az itbusiness.hu-nak nyilatkozott a témában.
Mint az itbusiness.hu írja, az első robotsebészeti rendszereket a nagyobb városok egyetemi klinikáin és onkológiai központjaiban (többek között a Pécsi Tudományegyetemen és az Országos Onkológiai Intézetben) vezették be, ám a vidéki kórházak számára is egyre inkább elérhetővé válik ez a modern műtéti módszer, mivel az egészségügyi fejlesztések során nagy figyelmet kapott a robotsebészet beépítése az ellátórendszerbe.
Dr. Papp András szerint a robotsebészet egyik legnagyobb előnye a hagyományos műtétekkel szemben az, hogy a sebész sokkal pontosabban tud dolgozni a háromdimenziós képi megjelenítés és a finom, precíziós mozgások révén. A robotkarok képesek olyan mozdulatokat végrehajtani, amelyeket emberi kéz nem tudna ilyen precizitással elvégezni. Ennek következtében a műtéti metszések kisebbek, a szövetek sérülése minimális, és a betegek gyorsabban felépülnek. Hangsúlyozza, hogy a nyelőcsőrák és más daganatos megbetegedések kezelésében a robotsebészet különösen előnyös, mivel az ilyen típusú műtétek bonyolultak és nagy precizitást igényelnek.
Az írásból kiderül, hogy a Pécsi Tudományegyetem 2022-ben egy új, oktatásra is alkalmas, kettős konzolos Da Vinci XI típusú robotsebészeti rendszert szerzett be, amely lehetővé tette, hogy a sebészek még bonyolultabb műtéteket hajtsanak végre. 2023 nyarától a műtétek száma jelentősen megnőtt, már évi 400-420 beavatkozást tudnak elvégezni az urológiai, nőgyógyászati, mellkassebészeti, általános sebészeti és fül-orr-gégészeti területeken.
Dr. Papp András az itbusiness.hu-nak elmondta azt is, hogy a PTE-n különösen nagy hangsúlyt helyeznek a jövő sebészeinek oktatására, amit az Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központ területén szerveznek, sőt, versenyeket is rendeztek a hallgatóknak, melyek során a robotsebészeti rendszerek kezelésében szerzett képességeiket mérték össze. Mint mesélte, a technológia iránti lelkesedés nemcsak a hallgatók körében nagy, hanem a fiatalabb generáció is egyre jobban érdeklődik a robotika és a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségek iránt.
A pécsi szakember beszélt a mesterséges intelligencia térnyerésének fogadtatásáról orvostársai körében, továbbá a jövő kihívásait is részletezte a cikkben.
Forrás:
Fotó:
Verébi Dávid