A rákszűrés leghatékonyabb módszerei

2017. június 23, péntek

Körülbelül 30-40 szűrővizsgálat létezik a legkülönbözőbb rákfajták felismerésére. Ha valaki mindegyiket szeretné elvégeztetni, akkor az év nagy részét orvosi várószobákban tölthetné. Arról nem is beszélve, hogy számos lelet utalhat akár rákra is, és amíg ezt nem lehet kizárni, a tisztázásig tönkretennénk a hangulatunkat.

Ezért általában a betegbiztosítók döntenek arról, hogy melyiket szükséges a vizsgálatok közül elvégezni, és ez részben az életkortól függ. Így a már említett méhnyakrák-szűrés már fiatalon fontos, míg a béltükrözések általában inkább az idősebb korosztályok számára ajánlottak.

Számos módszernek vannak ugyanakkor hátrányai is: például néhány inkább a lassan növekvő daganatok kimutatására alkalmas. A mérések érzékenysége és pontossága is változó.

Dr. Németh Katalin, a Pécsi Tudományegyetem munkatársa tanulmányt készített arra vonatkozóan, hogy a különböző ráktípusok esetén milyen szűrővizsgálatok lehetnek fontosak és indokoltak.

hazipatika.com